پنجشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۱ هجری شمسی
معاون اجرايي ستاد بازسازي عتبات عاليات خبر داد:

آخرين اقدامات نيروهاي متبرع خوزستان در نوسازي حرم حضرت زينب(س)

اسدالله قاسمي، معاون اجرايي ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان با اشاره به حضور يك ماهه خود به عنوان مسئول دوره‌اي پروژه مرمت و نوسازي حرم حضرت زينب(س) در سوريه گفت: طي اين مدت اقداماتي در راستاي مرمت و نوسازي حرم با حضور نيروهاي متبرع خوزستان انجام شد.

وي اظهار كرد: از جمله اين اقدامات، شستشو و رفوگري فرش‌هاي دست‌باف حرم مطهر بود. در سال ۹۴ مردم خوزستان يك دستگاه قاليشويي به حرم اهدا كردند و قالي‌هايي كه بيش از ۵۰ سال شستشو نشده بود، شستشو و در صورت نياز رفوگري شد. همچنين به منظور نگهداري صحيح فرش‌ها، سيستمي بلبرينگي تعبيه شد كه فرش‌ها از آسيب و گردوغبار مصون باشند.

قاسمي ادامه داد: يكي ديگر از كارها نصب كاشي‌‌هاي معرق گلدسته حرم حضرت بود. گلدسته حرم در سال ۹۳ آسيب ديد كه پس از واگذاري پروژه به ستاد استان، كار نقشه‌برداري و قالب‌بندي خشت‌هاي آسيب‌ديده انجام شد و پس از مرمت، به حرم انتقال داده شد. تاكنون ۱۷ قطعه به متراژ ۱۵ مترمربع بر روي گلدسته نصب شده‌اند و كار همچنان ادامه دارد.

معاون اجرايي ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان افزود: در اين مدت حجت‌الاسلام و المسلمين سيد جواد شهرستاني نماينده آيت‌الله سيستاني مرجع عاليقدر تشيع از اين پروژه بازديد و در جريان عملكرد ستاد بازسازي استان قرار گرفت و جهت حمايت از پروژه اعلام آمادگي كرد.

وي يكي از ديگر اقدامات انجام شده در حرم مطهر را تعويض ساعت‌هاي گلدسته و درب‌هاي حرم عنوان كرد و گفت: ساعت‌هاي حرم بيش از ۴۰ سال بود كه نصب شد و آسيب‌ديده بودند. اين ساعت‌ها مكانيكي بودند، ترتيب داده شد با حضور نيروي متخصص از مشهد اين ساعت‌ها الكترونيكي شوند كه ظرف ۲ هفته آينده به سوريه منتقل مي‌شوند.

قاسمي تعمير ماشين‌هاي كف‌شوي حرم به منظور شستشوي صحن‌هاي حرم و شستشوي فرش‌هاي حرم حضرت رقيه(س) را از ديگر اقدامات انجام شده نيروهاي متبرع خوزستاني در عتبات مقدسه سوريه عنوان كرد.

معاون اجرايي ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان خاطرنشان كرد: نيروهاي حاضر در اين پروژه همه از نيروهاي متبرع هستند كه در مقابل خدمات خود هزينه‌اي دريافت نمي‌كنند. همه نيروها با تمام وجود و با علاقه‌مندي تمام در اين پروژه خدمت مي‌كنند و علاوه بر انجام وظيفه تعيين شده، با رغبت در انجام كارهاي ديگر نيز مشاركت مي‌‌كنند.

وي گفت: با وجود خطري كه در اين منطقه وجود دارد، نيروهاي متبرع خود را در محضر حضرت زينب(س) مي‌بينند، از اين رو با علاقه كار مي‌كنند. اميدواريم با فروكش كردن درگيري‌ها در سوريه و حضور زوار، منطقه زينبيه حرم حال و هواي يك شهر زيارتي را به خود بگيرد.

منبع: ايكنا

دیدگاه جدیدی بگذارید

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.