پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی

مصرف سالیانه ۵۰ هزار شاخه گل در حرم مطهر

مسئول واحد گل آرایی حرم مطهر از مصرف سالیانه بیش از 40 تا 50 هزار شاخه گل در حرم مطهر برای ساخت گلدان سبد گل، تاج گل و گل آرایی جایگاه مراسم و محافل مصرف می شود .

محمد رضا رضوی با بیان اینکه هفته ای دو مرتبه گلدان های بالای ضریح مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، با گلهای طبیعی “شاخه بریده” تزیین و تعویض می شود، گفت: این آیین سنتی صبح ها بعد از مراسم سنتی خطبه خوانی صبح گاهی خادمان کریمه اهل بیت (علیهم السلام) در کنار مضجع نورانی آن حضرت گردهم می آیند و همراه با مدیحه سرایی یکی از ذاکران اهل بیت، تعویض گلدان های گل فوق ضریح انجام می شود.

رضوی با بیان اینکه در دوران تولیت آیت الله سعیدی واحد گل آرایی حرم مطهر شکل تازه ای به خود گرفت، تصریح کرد: این واحد در این دوران به صورت منظم گل آرایی را برای مناسبت های مختلف انجام می دهد در حالیکه پیش از آن فقط به صورت افتخاری و در صورت تامین بانی برای برخی مناسبت های خاص اینکار انجام می شد.

مسئول واحد گل آرایی حرم مطهر با اشاره به مصرف بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار شاخه گل به صورت سالیانه اظهار داشت: گل های طبیعی استفاده شده در این واحد شامل گل های شاخه بریده، گلهای آپارتمانی و گل های باغچه است که هریک در مصارف خاص استفاده می شود و البته در کنار این گل های مصنوعی از گل های مصنوعی هم به جای خود استفاده می شود.

دیدگاه جدیدی بگذارید

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.